Posete kolegama sa programa “Stariji brat, starija sestra” u Sarajevu

Posetili smo kolege koji preko 20 godina rade na programu Stariji brat, starija sestra u Sarajevu. Pored druženja i razmene pozitivne energije, imali smo priliku i da naučimo nešto novo iz njihovog dugogodišnjeg iskustva.

Centar za unapređenje društva već 6 godina sprovodi isti program pod nazivom Družimo se i učimo zajedno. Održali smo vrlo konstruktivan sastanak, sa puno novih uvida i stečenih znanja. Iste ideje, vrednosti i program okupili su predivnu grupu ljudi.

Na putu smo razvoja i nove saradnje i zahvaljujemo se Fondaciji Stariji brat, starija sestra i Udruženju za prevenciju ovisnosti NARKO-NE na predivnom druženju i saradnji.

 

September 18th, 2023, Visiting colleagues from the Big Brother, Big Sister program in Sarajevo.

We visited colleagues who have been working on the Big Brother, Big Sister program in Sarajevo for over 20 years. In addition to socializing and exchanging positive energy, we had the opportunity to learn something new from their extensive experience.

For six years, the Center for Society Advancement has been implementing the same program called Socializing and Learning Together. We held a very constructive meeting, with many new insights and acquired knowledge. Similar ideas, values, and programs brought together a wonderful group of people.

We are on the path of development and new collaborations, and we express our gratitude to the Big Brother, Big Sister Foundation and the Association for Addiction Prevention NARKO-NE for the wonderful socializing and collaboration.

Pročitaj  Pet godina sprovođenja programa "Družimo se i učimo zajedno"