Održan sastanak sa volonterima koji rade sa decom bez roditeljskog staranja iz doma u Beloj Crkvi

Definisali smo urađeno, otklonili nesuglasice i podelili savete.

Saznali da se neki slepi menjaju iz korena: neki koji su svima nalazili manu, počeli su da uočavaju prave vrednosti i da konačno budu srećni, van depresije! Od nekih slepih studenti uče mnogo toga! Neki su toliko bliski sa volonterima, da su postali pravo bliski, kao najbolji prijatelji!

Najveći benefit je što svi napredujemo u ovim procesima, učimo  i odlično se družimo!

Hvala Dunji Stekić na superviziji

A mi vas još jednom pozivamo na druženje, sutra, sreda 24. maj, u Konobi Akistik, od 19 časova.

 

May 23, 2023, A meeting held with students volunteers who work and provide support to young visually impaired individuals

We clarified what has been accomplished, resolved discrepancies, and shared advice. It was revealed that some visually impaired individuals are undergoing profound changes: those who used to find fault with everyone are now recognizing true values and finally experiencing happiness, free from depression! Students are learning a lot from some of the visually impaired individuals. Some have formed such close bonds with volunteers that they have become true friends, akin to best friends!

The greatest benefit is that we all progress in these processes, learn, and enjoy each other’s company tremendously! Special thanks to Dunja Stekić for supervision.

And once again, we invite you to join us for a gathering tomorrow, on Wednesday, May 24th, at Konoba Akustik, starting at 7:00 PM.

 

Pročitaj  Saradnja sa firmom MONA fashion